Sezen Aksu Minik Serçe

Geçtiğimiz gün ayçiçeği, çiğdem, çekirdek, İzmir diyince başladık;

“İzmir’in kızları bir elinde de cımbızları

Dişidir, anadır, efedir gidiniz tatlı huysuzları”

şarkısını söylemeye… Sonra şarkının bir Sezen Aksu şarkısı olduğunu fark edince ve İzmir başta olmak üzere Ege’nin denizine, yeşiline, otuna, güzelliğine, insanına ayrı bir sevgi besleyince kabardı içimizdeki sevgi, başladı dil yeniden söylemeye…

“Bir elimde defne bir elimde sevdan

Kalbim Ege’de kaldı”

Bizde sonra bu şarkıları mırıldanırken düşündük ve dedik ki, “E abiii biz Sezen’i bu kadar çok severken ve şarkılarını her daim dinlerken (çünkü biliyorsunuz kendisinin çok geniş bir müzik repartuarı var) okuyucularımızı neden Sezen şarkıları ile buluşturmayalım, kendisini bilinen ve bilinmeyen özellikleriyle tanıtmayalım? Tanıtalımmm!” dedik ve başladık yazmaya…

Buyurunuz efenim baştan ayağına Sezen: Minik Serçe…

Kısaca Sezen:

Asıl adı Fatma Sezen Yıldırım olan sanatçı, 13 Temmuz 1954 yılında Denizli’nin Sarayköy ilçesinde doğmuştur. 3 yaşına kadar doğduğu yerde yaşan Sezen, 3 yaşından sonra “Cigaramı sardım karşı sahile, yaktım ucunda anıları” dediği İzmir’e yerleşti. Tüm öğrenimini İzmir’de tamamlayan Sezen, sanatın bütün dallarına ilgi duyuyordu. Resim, tiyatro ve dans dersleri aldı. Lisede kendini iyice müziğe adadı. Hafta Sonu dergisinin 1970 yılında açtığı Altın Ses yarışmasında 6. oldu. Aklında ve ruhunda her daim müzik olmasına rağmen 1973 senesinde Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ni kazandı fakat buradaki öğrenimini, 74 yılında Aksu soyadını alıp evlenerek yarıda bıraktı. Fazlasıyla yaramaz bir çocukluk geçiren Sezen, öğrenim hayatı boyunca hem sesiyle hem de yaramazlıklarıyla dikkatleri üzerine çekti. Seneler sonra Sezen bu yaramazlıklarını “Allah babama acıdı da, şarkıcı oldum.” sözleri ile anlattı.

Sezen hakkında bilinen ve bilinmeyenler:

Tam da eğitimini yarıda bıraktığı sırada, müziğe iyice tutulan ve sesinin güzelliğinin farkında olan Sezen, 3 şarkılık bir bandını bir plak şirketine gönderdi.  Evlilik ona uğur getirmişti. Çünkü evledikten bir hafta sonra İstanbul’a plak yapmak için çağırıldı ve hızla plak çalışmalarına başladı. Fakat sonrasında şansı o kadar da yaver gitmedi.  1975’lerin başında yaptığı plak yani ilk 45’liği, Haydi Şansım, piyasaya çıktı ama, hiç satmadı. Haydi Şansım dedi, şansına inandı, şansı onu yanılttı. Aslında bunu tam olarak şanssızlık olarak da değerlendirmemek gerekiyor. Çünkü yabancı bir şarkıdan alınan besteye söz yazılmıştı ve sahiden fiyaskoydu. Ayrıca plak Sezen Aksu’ya sorulmadan “Sezen Seley” adında çıkmıştı. Bu açıdan bakılınca seneler sonra marka olan ve Türkiye’nin Minik Serçe’si olarak anılan Sezen Aksu’nun ilk plağının tutmaması büyük şans. Yoksa kendisini Sezen Aksu olarak değil Sezen Seley olarak tanıyacaktık. Her şerde vardır bir hayır diye boşuna söylenmiyor.

Yine Aynı sene 1975te ikinci 45’liği olan Yaşanmamış Yıllar/Kusura Bakma ‘yı çıkardı ve bu sefer işler daha yolundaydı. Plak patladı diyemeyeceğiz fakat sahiden iyi bir satış yaptı ve albümdeki şarkılar hiç de fena değildi.

Ardından Sezen, albüm ve plak çalışmalarına hız verdi. Üçüncü 45’liği 1976 yılında Olmaz Olsun/Vurdumduymaz olarak çıktı. Bu plakla Sezen istediği başarıya ulaşmıştı. Haftalarca plak 1 numarada kaldı. Bu iki plak sayesinde Sezen yıllara meydan okuyan ve yediden yetmişe herkesin hayran olduğu bestekar ve şarkıcı oldu. Türkiye’de gönüllere taht kurdu. Söylememiz gerekir ki, Sezen’in bu 76 yılında çıkardığı plağındaki “Olmaz Olsun” şarkısı bizim dinlemeyi en çok sevdiğimiz şarkılardan biridir.

“Altın, gümüş, pırlanta
Zümrüt, sedef, yakutla
Kim mutlu olmuş dünyada?
Bir tek içten gülüş
Bir tatlı söz, bir öpüş
Sevdalı bir tek bakış yeter bana”  sözleri dillerde pelesenk oldu.

1976 senesi Sezen’e uğurlu geldi. Plağın patlamasının ardından Sezen, Bebek Belediye Gazinosu’nda sahne almaya başladı. 76’yı takip eden 77 senesinde de hız kesmeden üç yeni plak daha çıkardı. Bunlardan ikisi  Allahaısmarladık/ Kaç Yıl Geçti Aradan ve Kaybolan Yıllar/Neye Yarar isimli 45’likleri, diğeri ise Allahaısmarladık adındaki ilk 33’lüğü oldu.

1978’lere gelindiğinde Hurşid Yenigün’ün iki bestesine söz yazarak Gölge Etme/Aşk 45’liğini çıkarttı. Aynı sene Sezen Aksu’nun piyadaki en eski albümü olan Serçe LP olarak piyasaya yeniden çıktı. Sezen Aksu 75 senesinde başladığı kariyerinde hiçbir seneyi boş geçmedi. Her sene yeni bir şarkı üretti. Tabiki 1979 senesi de onlardan biriydi.

1979’da İlk Gün Gibi/ Yalancı ve Allahaşkına/ Sensiz İçime Sinmiyor 45’liklerini çıkarttı. Aynı yıl Sezen, sinemada rol alarak hayranlarına güzel bir oyunculuk sergiledi. Bir Atıf Yılmaz filmi Olan Minik Serçe’de baş rolünü Bulut Arasla’la paylaştığı ilk filminde oyunculuğunun rüştünü de ispat etmiş oldu. Fakat niyeyse film o dönemde pek bir beğeni toplayamadı. Bir yıldız doğarken başka bir yıldızın sönüşünü anlatan film, Sezen Aksu’nun sinema kariyeri ile çok manidar geldi bu durum bize ya neyse. Yine de Sezen’in sahneye çok yakıştığını düşünüyoruz. Fakat 1999 senesinde Okan Bayülgen’in Zaga adlı programına katılan Sezen sanırım bizimle aynı düşünmüyor çünkü, filmi programda gösterilince kendi haline çok gülmüştü. O sahneleri merak edenler için aşağıya programın linkini bırakıyoruz.17:50’den itibaren izleyebilirsiniz.

1980 yılında Sezen tabiki yine bir albüm çıkarttı. Albümün adı “Sevgilerimle” idi. 81 senesi ise Sezen için çok hareketli ve özellikle müzik, tiyato konusunda fazlasıyla tatmin edici geçti diyebiliriz. Sanatçının o sene özel hayatı da gayet renkli geçti. Sinan Özer ile ikinci evliliğini yaptı Sezen. Bu yıl çıkarttığı “Ağlamak Güzeldir “ adlı albümü sonrası  1982 yılında Sezen Aksu oyunculuk yeteneğini bu kez sahiden Şan Müzikholü’nde Adile Naşit, Şener Şen, Ayşen Guruda ve Altan Erbulak ile aynı sahneyi paylaşarak Aile Gazinosu’nda kanıtlamış oldu.

1983 senesinde de ülkemizi, sözü ve müziği Ali Kocatepe’ye ait “Heyamola” şarkısını Coşkun Demir ve Ali Kocatepe ile birlikte seslendirerek temsil etmeye yeltendiği Eurovision macerasına atıldı. Türkiye’de  finaline kalan bu şarkı yurt dışında ülkemizi temsil edemedi fakat “Heyamola” parçasının 45’liği “Hey Dergisi” tarafında yılın plağı seçildi. Aynı yıl oğlunun babası olan Sinan Özer’den boşandı.

1986’da ise dönemin dünyasını ve Türkiye’sini tiye alan kapalı gişe oynayan “Bin Yıl Önce Bin Yıl Sonra” müzikalinde başarılı bir performans sergiledi.

90 senesinde bu kez Ferhan Şensoy ile kamera karşısına geçerek beyazperde de boy gösterdi. Yönetmenliğini Yavuz Özkan’ın yaptığı “Büyük Yalnzılık” filmi Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Görüntü dalında ödül aldı. Ayrıca filmin müziklerini o dönem aşk yaşadığı Onno Tunç yaptı.

1993 senesinde Sezen’in çıkardığı “Küçüğüm” ve “Masum Değiliz” şarkılarının da içinde olduğu “Deli Kızın Türküsü” albümünün müzik direktörlüğünü aşık olduğu adam, Uzay Hepari yaptı.

Bildiğiniz gibi Sezen Aksu, Türk pop müziğine Aşkın Nur Yengi, Sertap Erener, Işın Karaca, Levent Yüksel, Yıldız Tilbe gibi bir zamanlar vokalistliğini yapmış gençleri kazandırdı. Fakat nerden bilebilirdi ki Türk pop müziğine kazandırdığı gençlerden birinin, Yıldız Tilbe’nin, tıpkı onun gibi Uzay Hepari’ye aşık olacağını… 1992  senesinin baharında, evinin ve gönlünün kapısını açtığını, şöhret basamaklarını ona onar onar atlattığı vokalisti Yıldız Tilbe ile Uzay Hepari’yi sevişirken bastı. Yıldız Tilbe’yi evinden kovdu ve vokalistliğinden çıkardı. İki büyük ses 2018 senesine kadar küs kaldı ve ikisi de 1994 senesinde bir motorsiklet kazası sonucu  hazin bir şekilde hayata gözlerini yuman Uzay  Hepari için şarkılar yazdı. Sezen Aksu, Yıldız Tibe’ye ithafen “Onu Alma Beni Al” şarkısı yazdı. Tilbe de Sezen’e “Ey” şarkısı ile cevap verdi. Şarkıları aşağıda bulabilirsiniz.

Her ne kadar ihanete de uğrasa Sezen’in aşkı baskın çıktı ve acısını anlattığı “Yas” şarkısını yazdı. Fakat bu şarkıyı okuyamayacağını söyleydiği için, şarkıya Levent Yüksel’in ikinci albümünde yer verildi. Uzay Hepari’nin adına adanan bir diğer albüm ise 1994 senesinde Seratp Erener’ın “Lâ’l” albümü. Sezen Aksu prodüksiyonu olan bu albüm çok iyi bir satış elde etti.

Sezen Aksu Albümler:

 • Allahaısmarladık (177)
 • Serçe (1978)
 • Sevgilerimle (1980)
 • Ağlamak Güzeldir (1981)
 • Firuze (1982)
 • Sen Ağlama (1984)
 • Git (1986)
 • Sezen Aksu’88 (1988)
 • Sezen Aksu Söylüyor (1989)
 • Gülümse (1991)
 • Deli Kızın Türküsü (1993)
 • Işık Doğudan Yükselir (1995)
 • Düş Bahçeleri (1996)
 • Düğün ve Cenaze (1997)
 • Adı Bende Saklı (1998)
 • Deliveren (2000)
 • Şarkı Söylemek Lazım (2002)
 • Yaz Bitmeden (2003)
 • Bahane (2005)
 • Kardelen (2005)
 • Deniz Yıldızı (2008)
 • Yürüyorum Düş Bahçelerinde (2009) CD1- CD2
 • Öptüm (2011)
 • Biraz Pop Biraz Sezen (2017)
 • Demo (2018 Özel)

Not: Sezen Aksu’nun en sevdiğimiz şarkılarını spotify listemizden dinleyebilirsiniz.