Tarihi Dizilerin En İyi Örnekleri Orta Çağ Dizileri

Bugün sizlerle benim senelerdir severek takip ettiğim ve listelediğim Orta Çağ dizilerini paylaşacağım. Bence tarihi dizilerin, tarihi dönemlerin en can alıcı sahneye yansıtabildiği dönemler Orta Çağ dizileri oluyor. Bunun en büyük nedeni ise tabi ki Orta Çağ dizilerinin döneminden mütevellit mükemmel hikayeler sunabilmesi. Dönemde yaşanılan hayatların bir anlık kararlarla alt üst olabilmesi, krallıklar arasında her an patlayabilecek savaşlar. Dönemin zorbaları ve dönemin onurlu adamları, çok daha bariz. Ak ve kara çok daha bariz. Çünkü insanlar o günlerde genelde daha kısa ama çok daha zengin hikayeli hayatlar yaşıyorlardı. Her şeyi daha fazla yaşayıp daha fazla hissediyorlardı veya bunu yapmayarak bir yerde kalıp basit ve düzenli bir hayat yaşamak da seçenekleri arasında bulunuyordu. Çok yüksek ve çok alçak yaşayabiliyorlardı. Bu söylenmesi kolay, ama anlaşılması zor bir cümle aslında ve dönemin cazibesi de bu cümlede yatıyor. İşte o yüzden Orta Öağ dizilerini adeta yaşıyormuş gibi izlemeyi, o dönemi tasvir etmeyi, düşlemeyi severim. Ne yazık ki bu dizi türünde çok başarılı örnekler çekilmiyor. Bunun ana sebeplerinden biri, türün doğası gereği büyük prodüksüyonlar istemesi diyebiliriz. İyi bütçelerin ve iyi yönetmenlerin karşılaşması ise iki elin parmaklarını geçmiyor. Bu durum en azından benim açımdan böyle. Ben de sizlerle seneler içinde biriktirdiğim ve hala keşfetmekte olduğum Orta Çağ dizilerini ve tarihi dizileri paylaşmak istedim, keyifli okumalar. Eğer listeden bir dizi seçip izlerseniz, yorumlara bir uğrayın bakalım beğenecek misiniz? Merak ediyoruz.

Marco Polo

Kubilay Han ve Marco Polo

Türü: Macera, Dram ,Tarihi

Imdb Puanı: 8,1

Yönetmen: John Fusco

Bölüm Başına Süre: 50-55 dk

Sezon Sayısı: 2

Dizi Final Yaptı

Dizi Konusu ve Yorum: 

Marco Polo Dizisi ‘ni bir tarihi dizi olarak değerlendirdiğimizde gerçekten o dönemin ruhunu iyi yansıtıyor ve seyirciye o atmosferi yaşatıyor. Dizide gezgin olan Marco Polo’nun Moğollarla yolunun kesişmesini ve tarihe düştüğü notları izliyoruz. Ve bu seyir gerçekten keyifli bir şekilde ilerliyor. Tahmin ediyorum ki bu listeye bakıyorsanız tarihe ve tarihi karakterlere ilginiz var. Eğer böyleyse bu dizi size gerçekten istediğinizi verecek. Bundan eminim ama bir talihsizliktir de bahsetmem şart. Ben bu diziyi bu kadar övmüşken niyeyse böyle güzel bir Orta Çağ dizisine üçüncü sezon onayı verilmediğini ve dizinin 2 sezondan ibaret olduğunu da söyleyeyim. Ben bu durumu tabi 2.sezonu bitirdiğimde öğrenmiştim. Hal böyle olunca bu durum insana gerçekten küfür gibi geliyor. Yine de, bu muğlak sona rağmen bence gayet izlenilir ve sağlam bir tarihi dizi. İptal edilmesine dair ise iki bilgi kulağıma çalınmıştı; birincisi büyük bütçesi, ikincisi ise birinciyle ilişkili olarak bu bütçeye rağmen istenilen popülariteye ulaşılamaması.

Black Sails

Jack Rackham, Kaptan Charles Vane, Anne Bony

Türü: Macera, Dram ,Tarihi

Imdb Puanı: 8,3

Yönetmen: Robert Levine, Jonathan E.Steiberg

Bölüm Başına Süre: 55-60 dk

Sezon Sayısı: 4

Dizi Final Yaptı

Dizi Konusu ve Yorum: 

Uçsuz bucaksız okyanus sularında korsanların hikayesinin anlatıldığı gerçekçi bir kurguya sahip Black Sails, şüphesiz ki benim severek izlediğim en iyi Orta Çağ Tarihi dizilerinden biri. Özellikle korsanların İngiltere ve İspanya ile girdiği mücadele, dizide sürekli bir aksiyon yaratıyor. Genel dinamikler de, bu çekişme üstüne ve aslında korsanlığın mentalitesini anlatmak üzere kurgulanmış -kii bu durum benim çok hoşuma gitti. Sadece kuru aksiyon verilmemesi, karakterlerin içinin doldurulması ve sürekli değişen güç dengesi dizinin seyir zevkini arttırıyor. Ve tabi ki eklemeden geçmemen gerek; gemi sahneleri… Buna özel bir başlık açmak bile gerekebilir. Orta Çağ ruhunu, korsanların gemide ki ruh halini ve tavrını mükemmel bir atmosfer ve çok iyi çekimlerle bize sunuyor Black Sails. Biraz olsun deniz ve korsan hikayelerine merakı olan herkesin severek izleyeceği bir dizi diyerek yorumumu noktalıyorum.

Rome

Rome

Türü: Aksiyon , Dram, Tarihi

Imdb Puanı: 8,8

Yönetmen: Bruno Heller, William J. MacDonald, John Milius

Bölüm Başına Süre: 50-55 dk

Sezon Sayısı: 2

Dizi Final Yaptı

Dizi Konusu ve Yorum: 

Rome dizisi çoğu dizi sever tarafından bir başyapıt olarak görülüyor. Bunun başlıca nedenleri ise dönemin kültürel yapısı, sosyal sınıflar, meslek ve aile kavramları çok güzel bir şekilde anlatılıyor. Tabi dizide ki oyunculukların kalitesinden ve dönemin ilgi çekiciliğindende bahsetmek gerek. Özellikle, benim oyunculuğunu çok beğendim James Purefoy (Mark Anthony) diziye ayrı bir kalite katıyor. Dizinin bana göre tek ve en büyük eksikliği düşük bütçesi. Bu düşük bütçe de, savaş sahnelerinde çok göze batıyor. Bu durum da diziyi daha çok hikaye odaklı bir anlatıma sevk etmiş diye düşünüyorum – ki bu da gayet güzel olmuş aslında, sadece savaş sahnelerinin daha iyi olması diziyi çok farklı bir boyuta taşıyabilirdi. Tarihi dizi sevenler bu orta çağ dizileri arasında başyapıt olarak gösterebileceğimiz bu dizi mutlaka izlemesi gerek.

Vikings

Vikings

Türü: Macera, Aksiyon, Savaş, Dram ,Tarihi

Imdb Puanı: 8,6

Yönetmen: Michael Hirst

Bölüm Başına Süre: 40-45 dk

Sezon Sayısı: 5

Devam Ediyor

Dizi Konusu ve Yorum: 

Adıyla münhasır dizimiz Vikingleri konu alıyor. Vikinglerin nasıl ilk olarak denize açıldıklarını, Avrupa ve özellikle İngiltere seferlerini ve beyler arasında ki güç dengesini detaylı bir şekilde işliyor. Özellikle benim ilk 3 sezonunu hayranlıkla takip ettiğim ve orta çağ dizileri arasında belki de zirveye koyduğum dizi, sonradan kabak tadı verdi. Dizinin başından beri net bir şekilde kurgu ögeleri vardı. Örneğin Rollo karakteri gibi, ama detayına girmek istemiyorum ağır spoiler olur. 3.sezon sonuna doğru Ragnar Lothbrok karakteri de birçok absürt zırvayla doldu. Baya iyi gömdüm ama izlerseniz anlayacaksınız. Her şeye rağmen dizi gerçekten ilk sezonlarında büyülü bir atmosfere sahip. Sırf bunun için bile izlemeye değer diyorum.

The Last Kingdom

The Last Kingdom

Türü: Aksiyon, Dram ,Tarihi

Imdb Puanı: 8,3

Yönetmen: Peter Hoar (2015-2017), Jon East (2017-2018), Erik Leijonborg

Bölüm Başına Süre: 60 dk

Sezon Sayısı: 3

Devam Ediyor

Dizi Konusu ve Yorum: 

Tam Vikingler bozdu dediğim anda bulduğum güzide dizi, The Last Kingdom. Vikingler nasıl ilk Avrupa seferlerini anlatıyorsa The Last Kingdom ise artık İskandinav halklarının Avrupa’ya yerleşmesini konu alıyor. İskandinav krallıklarının kendi aralarında ki iç çekişmesi ve tabi ki yine İngiltere ön planda işleniyor. Ana karakterimiz ise çok iyi kılıç kullanan, hakkı olanı almak için yollara düşen Uhtred karakterini canlandıran Alexander Dreymon. Birçok açıdan işlenmiş, ara ara kendinden soğutan, bu kadar da umursamazlık olmaz dedirten ama ara ara da sevdiren bir karakter Uthred. Ve bu dizi hala kendini bozmadı, bu da büyük nimet. Merakla üçüncü sezonunu bekliyoruz. 

Wolf Hall

Wolf Hall

Türü: Biyografi, Dram ,Tarihi

Imdb Puanı: 8,1

Yönetmen: Robert Levine, Jonathan E.Steiberg

Bölüm Başına Süre: 45-50 dk

Sezon Sayısı: 1(Mini Seri)

Dizi Final Yaptı

Dizi Konusu ve Yorum: 

Wolf Hall sizlere önerdiğim diğer orta çağ dizilerinden dizisi konu olarak farklı. Diğer önerdiğim orta çağ dizileri epik savaşlar, büyük kahramanlıklar gibi konuları temel alırken Wolf Hall’da Henry VIII ’nın sarayında politikasında yaşanan olaylar konu alınıyor. Yani savaş ve kan beklentiniz varsa bu diziyi size önermem. Bu dizide benim sevdiğim özellikler ise dönemin saray yaşantısını, İngiltere’nin dönem politikasını ve kültürünü güzel bir şekilde yansıtması. Ayrıca yönetmenin sahne seçimleri ve sahnelerin müzikle olan uyumu çok hoşuma gitti. Dizimiz bir mini seri olmasından mütevellit, sadece 1 sezon ve bence meraklısı gayet sevecektir.

Bonus Bir Tarihi Dizi

Frontier

Frontier

Türü: Macera, Tarihi

Imdb Puanı: 7,2

Yönetmen: Rob Blackie, Peter Blackie

Bölüm Başına Süre: 55-60 dk

Sezon Sayısı: 3

Devam Ediyor

Dizi Konusu ve Yorum: 

Belki bir Orta Çağ Dizileri arasında değil ama bonus içerik olarak Frontier’dan bahsetmek istedim.Frontier Amerika Kıtası’nın Avrupalılar tarafından keşfinden sonra nasıl akına uğradığını ve koloniler yoluyla nasıl bir çıkar çatışması yaşandığını gösteren güzide bir dizi. Yağmalanmaya açık geniş arazilere sahip olan büyük bir kıta ve kıtanın yerleşik toplumu olan Kızılderilileri de az da olsa görüyoruz dizide. O dönemde ki koloni yapılanması ve gerçekten iyi kurgulanmış sahneleriyle bence dönemi anlatan ve buna aksiyonda katan çok güzel bir dizi Frontier. Dizi konuyu kürk tüccarları üstünden yürütüyor. Tek eksisi artık barut bulunmuş ve insanlık teknolojisini ilerletmiş olduğu için o kılıç kalkanla yapılan savaşların tadını veremiyor. Tabi ama türünün iyi örneklerinden biri. Unutmadan söyleyeyim dizinin başrolünde Jason Momoa var. Game of Thrones izleyenlerin bildiği ismiyle Khal Drogo.

Bizi Takip Edin !!
error