Bir Sümer Şifresi olarak Mavi Kanlı Ay’ın Ezoterik Gizemi

Mitlere ve mitolojilere oldukça düşkün biriyim. Hem okuyup araştırmayı hem de bu konu ile ilgili bir şeyler yazmayı, yazdıklarımı hikayeleştirmeyi çok severim. Mavi Kanlı Ay veya siz buna Süper Kanlı Ay, Süper Mavi Kanlı Ay da diyebilirsiniz. Çünkü herkes Kanlı Ay Tutulması’nı çok farklı bir şekilde adlandırıyor. Adlandırıyor adlandırmasına da, biliyor muyuz acaba Mavi Kanlı Ay dedikleri ne? Neden bu kadar önemli? Mavi Kanlı Ay Tutulunca ne oluyor? Peki ya efsaneler ve mitler?

Kanlı Ay Tutulması Nedir?                                                                                    

Dünyamızın tek doğal uydusu olan Ay, Dünya’nın gölgesine girdiğinde yaşanan doğa olayına Ay tutulması denir. Ay’ın yörüngesi eğik olduğu için Ay tutulması sürekli yaşanmaz. Bu sebeple Ay tutulması, yılda sadece iki kez gerçekleşir. Ay, Dünya’nın etrafında döner ve bu dönme işlemini 27.7 günde tamamlar. Bu dönme sırasında da başında dediğim gibi bazen Dünya’nın gölgesinde kalır. Gölgesinde kalınca Güneş’ten gelen ışınları alamaz ve Dünya’nın gölgesi Ay’ın üstüne düşer. Böylelikle Ay’ın karanlıkta kaldığı o muazzam doğa olayı yaşanır. Mavi Kanlı Ay Tutulması’nın ise sırrı şu: Güneş ışınlarından gelen ve Dünya’nın atmosferinde yayılan renk huzmelerinden en uzun dalga boyuna sahip olan kırmızı, ayın yüzeyine kadar yansıdığı için bizler Ay’ı her zamankinden daha kırmızı görürüz. Bu durum normal yaşanan Ay Tutulması’ndan çok daha etkileyici bir iz bırakır bizler üstünde.

Bugün yaşanan Kanlı Ay Tutulması’sı neden bu kadar önemli?

Duymuşsunuzdur mitlere ve mitolojilere gerek kalmadan herkesin ağzında pelesenk oluş bir biçimde Kanlı Ay Tutulması, Mavi Kanlı Ay vb. kelimerin dolaştığını.Belirli tarihlerde yaşanan Kanlı Ay Tutulmasını 27 Temmuz 2018 yılı için daha önemli ve özel kılan; 21.yüzyılın en uzun Ay tutulması, Ay’ın yer ötesine çok yakın olması ve Ay’ın yavaşlayan hızının Dünya’nın göreceli olarak daha küçük gölgesine karşılık gelmesidir. En uzun Ay tutulması için ayın tğm yüzeyinin sıradışı bir şekilde kızılması olması da ayrı bir konu (fotoğrafçılar yaşadı, ayrıca korkmayın kimse kurt adama dönümeyecek yani henüz). Hıı unutmadan ülkemizin konumu gereği tutulmanın kısmen izlenecek olması tutulmayı bizler için daha da ilgi çekici yapıyor, o da ayrı bir konu. Ülkemizde 20.15 gibi başlayaan tutulma (üzülmeyiniz kaçırmadınız, tutulma 4 saat sürecek) 02.20’ye kadar devam edecek. (Ohh çok şükür hala instagramdan story çekip atmanız için vaktiniz var…)

Peki ya mitler ve mitolojiler, Kanlı Ay Efsaneleri?

Her şey Sümerler ile başladı. Yazının bulunması da, astrolojinin gelişmesi de, matematiğin kullanılması da… Sümerler tarafından kullanılan ilk Ay Takvimini de, Sümerlerin kadın krallarını da ve onların ezoterik gizemlerini de bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. İnşa ettikleri devasa Zigguratlardan gözetledikleri tanrı ve tanrıçalarını söylemiyorum bile ya da durun söyleyeyim, söyleyeyim ki öğrenin. Sümerli kadınların ermişliğini, Sümerlerin şifresini, Ay ruhunu mutlu edebilmek için o kızıl günde nasıl sütle yıkandıklarını öğrenin.

Sin (Nanna) Sümer mitolojisindeki, kadınların onu etmek için sütle yıkandıkları Ay Tanrısı’nın adı. Aydınlatıcı anlamına gelen Nanna, en güçlü ilah olarak adlandırılmıştır. Kızıl günde, Sümerli kadınlar Mavi Kanlı Ay’ın ezoterik gizemini sürekli olarak deneyimlerler. İnsanlarda ve hayvanlarda huzursuzluk baş gösterir.Tedirginlik fazlalaşır, uyku düzeni bozulur, sabahlara kadar kabuslu rüyalar görülür. Dolunay ve Tutulma evresinde kıskançlıklar, felaketler artar.Uykusuz geceler, stresli günler insanlara kendini mutsuz, yalnız ve sevilmemiş hissettirir. Ayrılıklar, ihanetler fazlalaşır. Hayatınızdan çıkaramadığınız insanlar size acı vermeye başlar, acı veren kanatır, o kan Ay’ı daha da kızıla boyar. Bu sebeple de ezoterik bilgilere göre bu evreler önem kazanır. Örneğin büyücüler tam olarak bu dönemlerde yaparlar büyülerini.

Sümerli kadın rahibeler ise bu dönemde rüyaya yatarlar. Ruhu olduğuna inandıkları Sin’le bu rüyalar sayesinde iletişim kurarlar. Bir ay içinde olacak olan olumlu veya olumsuz haberleri öğrenirler. Dolunay ve tutulma hangi burçlarda gerçekleşmişse, burçların temsil ettikleri hastalıklara ve felaketlere karşı halkı uyarırlar. Ay’a beyaz tavşan kurban ederler ve Sümerli kadın rahipler, Ay ruhunu mutlu edebilmek için sütle yıkarlar kendilerini. Ay’a süt ve buğday sunarlar. Süt doğurganlığı, buğday yaşamın devamını temsil eder, ve bu sayede korurlar kendilerini kızılın kötülüğünden.

Aslında bakarsanız mitler ve mitolojiler, Sümerlerin şifresi, Mavi Kanlı Ay’ın ezoterik gizemi daha anlatsam gider. Fakat benden bu kadar… Meraklısı ve seveni için kitapları okuyup araştırmak, öğrenmek daha keyifli diye düşünüyorum.

Sümer Mitleri ve Mitolojileri’ni bulabileceğiniz bir iki kitap satış sitesi linki bırakıyorum aşağıya.

Dilerim Mavi Kanlı Ay, üzerimizde iyi ve güzel izler bırakır. Neye inanırsak o olur, unutmayın! İyiliğin ve iyi şeylerin olması için kendinizi Sümerli kadınlar gibi sütle yıkayın…

İyi Okumalar…

 https://www.dr.com.tr/search?q=s%C3%BCmerler

https://www.idefix.com/search?q=s%C3%BCmerler