Avakadolu Salata Yahut Başka Bir Deyişle: Avokadolu Salata

10 kişiden 9una sorduk: Avakado mu yoksa avokado mu diye… Herkesten de farklı yanıtlar aldık. Fakat yoğunluk avakado’dan yana. O yüzden her ikisi kesime de hitap edebilmek için yazıya iki başlık atmaya ve yanlış da biliyor olsa çoğunluğun sesi olmaya karar verdim. 

Bildiğiniz gibi daha önce size avakadonun (avokado nun) faydalarından bahsetmiştim. Şimdi de size avakadolu salata (avokadolu salata) tarifi vericem. Hazırlanın, sahalara geri dönüyorum!

Çünkü biliyorum beni ve tariflerim çooook özlediniz.  Ama ne yapayım canım ben de insanım hatta biz de insanız! Tatil de en doğal hakkımız… E tabi tatil hakkımız da tatilde serbest kalmak, gözümüzü gönlümüzü doyurmak hakkımız değil mi? E o da hakkımız. Zaten tatiller hariç bütün sene tutuyoruz boğazımızı… Süreç ki diyet ya da sürekli spor, sürekli bir oto kontrol zor oluyor. Hem diyetin sürdürülebilir olması için insanın böyle küçük tatillere ya da molalara da ihtiyacı olmuyor değil hani…

Peki ya tatil sonrası toparlaması? İyi hoş, yedik içtik ve mideleri şişirdik, kiloları aldık. Nasıl toparlanıcaz?

Tabiki daha büyük bir istek ve azimle, hafif beslenme ile, avakado ile…

Avakadonun gücü adına, alın size avakadolu salata!

Malzemeler:

1 adet olgunlaşmış avakado (avokado) 

– 4-5 yaprak atom marul

– 9-10 dal maydanoz

– 1 avuç dereotu

– 1 kaşık dilimlenmiş siyah zeytin (isteğe bağlı)

– 1 yemek kaşığı lor ya da sevdiğiniz bir peynir ekmek çeşidi

– 1 adet haşlanmış yumurta veya protein olması açısından 3 yk haşlanmış mercimek ya da nohut (tamamen isteğe bağlı)

– 3 adet gün kurusu kayısı 

– 1 yk zeytinyağı 

– Yarım ya da tam limon suyu 

– 1 çimdik tuz 

Yapılışı:

Yeşillikleri güzelce yıkıyorsunuz. Yıkadığınız yeşillikleri istediğiniz boyutlarda kesip derin bir kaseye alıyorsunuz. Ardından haşladığınız yumurtayı dilimleyip ya da haşladığınız mercimek veya nohutlu ekliyorsunuz. Olgunlaşmış avakadonunuzu küp şeklinde kesip ekliyorsunuz. Dilerseniz yarım avakado (avokado) kullanabileceğiniz gibi 2 kişi yiyecekseniz tamamını da kullanabilirsiniz. 3 adet gün kurusunu da küçük küçük dilimleyip peynir ile birlikte salatanıza ekliyorsunuz. Geriye sadece salatanın sosu kalıyor… Zeytinyağı, limon ve tuzu da eklediniz mi salatanıza tamam.

Avakadolu salatanızı (avokadolu salatanızı) isterseniz sabah kahvaltıda isterseniz öğle yemeği yerine ya da akşam yemeği yerine yiyebilirsiniz. Hem oldukça besleyici hem de her öğün için uygun.

Afiyet olsun formda tutsun…