Fotoğrafın Duayeni Ara Güler

Soruyoruz size, Türkiye’de fotoğraf ve fotoğrafçı denince ilk aklınıza gelen isim kim? Tartışmasız Ara Güler olsa gerek. 7’den 70’e herkesin bildiğini düşünüyoruz Ara Güler’i. Onu değilse bile Ara Güler Yaşam Size Verilmiş sözünü bilirsiniz muhakkak. Ara Güler der ki;

 

“Yaşam size verilmiş, boş bir filmdir. Her karesini mükemmel bir biçimde doldurmaya çalışın.”

Evet Ara Güler haklı. Yaşam bize verilmiş boş bir filmdir. O filmin her karesini mükemmelleştirmek, o filmi unutulmaz kılmak bizim elimizde.

Ara Güler bunun en iyi, en canlı ve en ölümsüz örneği. Ara Güler vefat etti evet, fakat ölümsüzlerden biridir Ara Güler ve o duayen akıllardan ve gönüllerden, değdiği dokunduğu, ölümsüz kıldığı şeylerden asla ama asla silinmeyecek.

Ara Güler Yaşam Size Verilmiş derken, o yaşamın bir gün bizden geri alınacağını bildiği için onu mükemmel bir şekilde doldurmamız gereken bir film karesine benzetmiştir.

Ara Güler Yaşam Size Verilmiş derken, hiç yaşamamış gibi ölmememiz için bir öğütte bulunmuştur.

Ara Güler Yaşam Size Verilmiş derken, yaşamın ne denli kıymetli, sevilesi ve her şeye rağmen güzel olduğuna vurgu yapıyor.

Ahh Ara Güler sen gittin ya, senden geriye bir dünya eser ve kurulan cümleler kalmadı yalnızca. Binlerce göz yaşı, fotoğraf karelerinden bizlere bakan ölümsüz tebessüm, İstanbul insanı ve daha nicesi kaldı.

Evet Ara Güler haklı; Yaşam Size Verilmiş… devamını siz getirin. Siz doldurun nasıl dolduracaksınız. Fakat lütfen usta sanatçının da dediği gibi nasıl dolduracaksanız doldurun, mükemmel doldurmaya çalışın…

 

Ara Güler Kimdir?

16 Ağustos 1928’de İstanbul’un göbeğinde Beyoğlu’nda doğan Ara Güler, o şehirde doğmasından mıdır bilinmez özellikle İstanbul fotoğraflarıyla hafızalara kazınan ve pek çok değerli isime örnek olan, onları yetiştiren, dünyaca ünlü pek çok kişiyi fotoğraflayan, Türkiye’nin en önemli ve biricik foto muhabiridir.

Böyle söyleyince Ara Güler’in meşhur anekdotlarından biri geldi aklımıza.

Diyor ki;

“Bana İstanbul fotoğrafçısı diyorlar. Ama ben dünya vatandaşıyım. Dünyanın foto muhabiriyim.”

 

Kendini nasıl güzel tanımlıyor değil mi? Dünya vatandaşı. Türkiye değil, yahut Almanya, İngiltere değil. Dünya vatandaşı! Sahiden de dünyaya mâl olmuş bir vatandaş… Irkçı ve milliyetçi söylemlerden uzak, eşitlikçi bir yaklaşım. “Ben herkesim, herkes de ben” demek gibi bir şey.

İsmet İnönü, Winston Churchill, Indira Gandi, John Berger, Bertrand Russel, Bill Brandt, Alfred Hitchcock, Ansel Adams, Imogen Cunningham, Antonella Rinaldi, Sophia Loren, Salvador Dali, Picasso ve daha nicesi…

Düşünün ki, Ürdün Kralı Talin ile 3 gün akıl hastanesinde kalan bir Ara Güler ya da Charlie Chaplin’i çekebilmek için 3 gün kar kıyamet kapı önünde bekleyen bir Ara Güler, nasıl dünya vatandaşı olmasın?

Evet düşündüm de Ara Güler Yaşam Size Verilmiş derken, dünya vatandaşı olmaktan da bahsediyor. Küçük nüanslar bunlar fakat ne kadar da önemliler, kıymetliler…

Konuştuğu insanların, röportajını yaptığı, fotoğrafını çektiği -dünyaca bilinen ya da sokaktan herhangi biri… Hepsi çok önemli ayrıntılar.

Ara Güler’in hangi eserine bakarsanız bakın, bir yaşanmışlık, küçük espriler, acı tatlı öyküler ve hikayeler bulacaksınız.

Bulmalısınız. Çünkü unutmamalısınız:

“Yaşam size verilmiş, boş bir filmdir.”

Her anını mükemmel bir biçimde doldurmaya çalışmalısınız.

Her ne kadar Ara Güler’in de dediği gibi, ölüm diye bir şey olmasa da, gittiğin yerde huzurlu ol fotoğrafın duayeni…

Huzurlu ol ve tepeden denklanşöre basıp bizlerin fotoğrafını çekmeye devam et…

Başımız sağolsun…

Ara Güler İstanbul Fotoğrafları

Ara Güler Ünlüler