Selamlar ey enlisteler.net ailesinin güzide insanları! 2018’i geride bırakırken sizlere 2019 yılı için sağlıklı yaşam reçetesi yazmaya karar verdim. Öyle ki gün itibariyle eski yıl bizler için yorucu, bazen üzücü, sağlık ve iş konusunda sıkıntılı geçmiş olabilir. İlişkilerimiz zarar görmüş, en güvendiğimiz insandan kazık yemiş, başarısızlığa uğramış ve kendimize bu yüzden en kötü ve sert eleştiriyi kendimiz yapmış, hedeflediklerimize ve istediklerimize erişememiş olabiliriz. En basitinden büyük bir umutla bize çıkmasını dilediğimiz Milli Piyango bize çıkmamış ve seneye 17.5 lira zararla girmiş olabiliriz. Telaş yok, DON’T PANİC!

2019 sizin yılınız olsun diye sizinle erkenden 2019’un sağlıklı yaşam reçetesini paylaşacağım. Bu sağlıklı yaşam reçetesi sayesinde hayatınız mükemmel olacak diyemem, bunun garantisi yok. Mükemmellik algısı tamamen görece ve değişkendir. Ben sadece paylaşacağım bu sağlıklı yaşam reçetesi ile size aslında bildiğiniz ama dünya telaşesi dediğiniz o saçma koşturmaca ve kaosun içinde nefes alabilmenize, kendinizi bulup, ters bir U dönüşü ile öz’ünüze dönerek kendi içinize bakabilmenize yardımcı olacaktır. Diyorum ya aslında çok basit bir reçete bu sözünü ettiğimiz 2019 sağlıklı yaşam reçetesi!

Hazırsanız haydi, başlayalım!

Bırak ruhun suyla dans etsin…

Birincisi ve bence en ama en önemlisi: Su. Suyun öneminden size daha önce bahsetmiştim. Gelin bir hatırlayalım: Vücudumuzun büyük bir çoğunluğunu oluşturan su, biyolojik bir çözücüdür ve genel bir taşıyıcı olduğu için, vücudumuza aldığımız vitamin ve minerallerin gerekli yerlere taşınması ve vücudumuzda çözülmesini sağlar. Hem içeriden hem de dışarıdan temizleyici görevi görür, vücut sıcaklığımızın düzenlenmesini sağlar. Suyun detoks özelliği vardır, hem içeriden hem de dışarıdan yaptığı temizlik sayesinde bizi zararlı maddelere kaşı korur, arınmamızı sağlar.

Bu sebeple ben size diyorum ki, bırakın bu yıl ruhunuz suyla dans etsin… Yıkasın bedeninizi hem içten hem de dıştan! Her gün mutlaka 2.5-3 litre su için mesela. Sonra sabahları uyandığınızda yüzünüzü, ensenizi, şakaklarınızı suyla iyice yıkayın. Her gün ya da gün aşırı duşa girin ve akıtın vücudunuzda biriken tüm kirleri, bu sırada da dans etsin ruhunuz suyla ve akıtın düşüncelerinizi duş musluğunun suyuna… Kışsa eğer yaşadığınız kara dokunun, ilkbahar ve sonbaharsa yağmurda ıslanın, yazı mevsimindeyseniz bolca yüzün… Emin ol su sizi iyileştirecektir. Suyla gelen şifaya inan!

Önce gözün sonra karnın doysun…

Temiz ve sağlıklı beslenmeye özen gösterin bu yıl. 2019 sağlıklı yaşam reçetesinde yer alan önem sırasında fiziksel ve aslında ruhsal anlamdaki ikinci kural, temiz ve sağlıklı beslenmek. Fakat bunu yaparken nefis denen şeyi de görmezden gelmeyin. Unutmayın, göz gördüğü güzelliklerden hoşlanır. Bu sebeple temiz ve sağlıklı besleneceğim derken göz zevkinizi görmezden gelmeyin. Önce gözünüz sonra da karnınızın doymasına müsaade edin. Yediklerinizden keyif alın ve bunu yapabilmek için farkındalıkla yiyin yemeğinizi. Telefonla ya da televizyonla veyahut başka şeylerle ilgilenmeyin. Tabağınıza ve yediğinize odaklanın. Anda kalın ve anı kaçırmayın.

Daha çok oku ve kendinle yalnız kal…

İnsanın belki de en çok ihtiyaç duyduğu şeydi kendisiyle yalnız kalmak… Gün içerisinde bir dünya dolusu sesle dolar kulaklarımız, öyle ki kendi sesine hasret kalır insan. Bazen kulaklarına dolan başka sesler yüzünden kendini duyamaz, bazen de kendisi duymak istemez kendi sesini… Oysa bıraksa, izin verse ona; o ses neler söyleyecek ona… Kendisiyle yalnız kalmaktan korkar insan, oysa yalnız kaldığında duyar en iyi kendini. Bu yıl kendinle daha çok yalnız kal bu yüzden. Lütfen bunu dene… Belki bunu yaparken zorlanabilirsin. Bu aşamada kitap okumak, seyahat etmek, müzik dinlemek, belki dans etmek ya da resim yapmak yardımcı olabilir sana. İnsan okudukça daha iyi kavrar dünyayı ve daha iyi ifade eder kendini dış dünyaya karşı. Fakat unutmamak gerekir ki, insanın asıl kendi iç dünyasının ihtiyacı vardır kendini ifade etmeye. Bu yüzden daha çok oku ve kendinle yalnız kal…

Daha çok hareket et ve sınırlarını zorla…

2019 sağlıklı yaşam reçetesine yazılacak daha pek çok madde aslında. Listeyi dilediğince uzatabilirsin sen, ben şimdi sağlıklı yaşam reçetesinde son olarak sana şunu söylemek istiyorum. Daha çok hareket et ve sınırlarını zorla. Her insan kendi içinde sınırsızlığı kadar yaşar hayatı. Bu da bir yerde kendi içindeki sınırsızlıklar çerçevesinde sınırlı bir hayat yaşamak demektir bence. O yüzden bu yıl daha çok hareket et, hayal kur, gitmediğin yerlere git, görmediğin yerleri gör, kendi içindeki sen’i keşfet ve bunu yaparken sınırlarını zorla…

Dilerim 2019 sağlıklı yaşam reçetesi hayatına dokunur ve bu yıl sana belki de burada yazanların birini ya da bir kaçını yaptığın için ekstra güzellikler getirir. Sağlık, huzur, mutluluk, aşk ve sevgi dolu bir yıl geçirmeni dilerim…

Bizi Takip Edin !!
error