10 Kasım

Tarihte bugün, 10 Kasım …

10 Kasım , sizin de içinizde büyük bir hüznün doğmasına sebebiyet vermiyor mu? 10 Kasım ölümün ama ölümsüzlüğün olduğu gün değil mi? İçinizdeki çocuğun biteviye ölmedin ölemezsin dediği ardından da, ah ne güzel seni sevmek diye söylendiği bir gün bugün…

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü…

10 Kasım 1938 tarihinde Dolmabahçe Sarayı’nda büyük bir hüznü beraberinde getiren bir haber yayıldı İstanbul’dan tüm dünyaya. Dünya’nın belki de tarihin en ünlü dehalarından Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, gözlerini bir daha açmamacasına kapadı.

 Mustafa Kemal Atatürk

Atatürk 10 Kasım 1938’de, arkasında koca bir Cumhuriyet, birçok kurum ve kuruluş, kendisini görmeden dahi sevecek, onun açtığı yolda gösterdiği hedefe durmadan ilelebet yürüyecek bir millet bıraktı.

Öyle ki, ölümünün 80.yılında bile büyük bir saygı ve büyük bir minnetle anılmakta. Her yıl 10 Kasım sabahı saat 9’u 5 geçe trafikte, okulda, işte ya da evde insanların nerede olduğu ve ne iş yaptığı fark etmeksizin çalan o siren sesiyle saygı duruşunda durulmakta.

Ve öyle ki, Atatürk’ün yaptığı devrimler bugün dahi bazı iç mihraklar tarafından sindirilememektedir. Tıpkı Gençliğe Hitabe’de söylediği gibi…

Mustafa Kemal ve Salih Bozok

Salih Bozok ve Mustafa Kemal Atatürk

10 Kasım’da Atatürk’ü anarken, Mustafa Kemal’in yaveri ve en büyük dostlarından Salih Bozok’u da unutmamak gerekir. Salih Bozok ve Mustafa Kemal Atatürk çocuk yaşlarda Selanik’te mahalle sonrasında okul arkadaşı olmuşlardı. Yıllar içinde nerden tahmin edilebilirdi ki iki mahalle arkadaşı yine yan yana, omuz omuza cepheden cepheye bütün Türkiye’yi arşınlasınlar. Ve bu mücadelenin ardından Anadolu’da Türklüğü payidar kılsınlar.  Salih Bozok Atatük’ün belki de en güvendiği insanların başında geliyordu. Salih Bey çocukluğundan beri omuz omuza durduğu arkadaşının yaverliğini yapıyordu. Yıllar içinde sağlık durumu günden güne kötüye giden Atatürk’e yardımcı olmaya çalışıyor ve onu daha sağlıklı bir şekilde hayat yaşamaya ikna etmeye çalışıyordu. Ama yıllar ard arda geçmiş Atatürk yavaşça güçten düşüp inzivaya çekilmek durumunda kalmıştı.

İyiden iyiye ilerleyen hastalığına çözüm bulunamıyordu ve bir gün 9’u 5 geçe 10 Kasım 1938’de gözlerini kapatmıştı. Hemen ardından 10 dakika sonra Salih Bozok arkadaşının, kumandanının ölümüne dayanamayıp daha öncede kafasında tasarladığı planı uygulamaya koymuştu. Sessizce bir odaya geçip silahının namlusunu tam kalbine dayadı ve tetiği çekti. Bozok o gün ölmemişti, en azından fiziken ölmemişti. Ama bu büyük travma sonrasında kendini toparlayamadı.  Zor bir iyileşme süreci geçirip 1941 yılında gözlerini yumdu.

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü Reklamları

Koç Holding 10 Kasım Reklamı

Koç Holding her sene olduğu gibi bu senede bu önemli günde bir reklam filmi yayınladı. Reklamda özellikle Nil İpek’in Seni Sevmek Ne Güzel Şarkısı’na kattığı yorum oldukça beğenildi.

Türkiye İş Bankası 10 Kasım Reklamı 

İş Bankası’nın her sene büyük bir özenle hazırladığı 10 Kasım Özel reklam filmi:

Kiğılı 10 Kasım Reklamı

Bu sene Kiğılı 10 Kasım için hem kampanya yürütüp hem de reklam filmleri çekti. Açıkçası biz bu birbirini destekler biçimde ki ikiliyi oldukça mantıklı ve şık bulduk. Kiğılı tüm mağazalarında 9 Kasım Günü tüm ceketlerin kopan düğmelerini ücretsiz bir şekilde dikeceğini söyledi. Ceketlerinin önünün 10 Kasım saati 9:5 geçe iliklenmesi için. Bizce çok klas bir reklam kampanyası yürüttüler.

Atatürk 10 Kasım Fotoğrafları

Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. – Mustafa Kemal Atatürk

 

Ben insanların kalbini kırararak değil, kazanarak hükmetmek isterim. – Mustafa Kemal Atatürk

Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur. – Mustafa Kemal Atatürk

Bizi Takip Edin !!
error